Medlemsbrev april 2025

Kære medlem af Blicher-Selskabet
Vedhæftet dette medlemsbrev følgende:
- Program for Blichersøndag på Herningsholm Museum den 27. april 2025 – læs Her
- Dagsordenen ved den ordinære Generalforsamling samme dag – læs Her
- Bestyrelsens skriftlige beretning for 2025 – læs Her
Som det fremgår af den skriftlige beretning for 2025 opfordrer bestyrelsen medlemmerne til at bidrage med input i form af synspunkter, tanker og forslag om fremtiden for Blicher-Selskabet. Det gælder i særdeleshed også at være behjælpelig med at få hvervet nye medlemmer.
Medlemmerne er meget velkomne til at skrive til Selskabet på mailadressen info@blicherselskabet.dk.
Siden det udsendte medlemsbrev først i marts måned med særtrykket af BlicherNoter med essayet ”TO DIGTERE” af tidligere formand Erik Harbo, er der på selskabets hjemmesiden opslået to nye artikler:
Sneeklokken
af Henrik Ljungberg
Blicher skrev „Sneeklokken‟ for 200 år siden.
Linket til siden er: https://blicherselskabet.dk/?p=3159
Blicher og Brudstykker af en landsbydegns dagbog
Af Marianne Gjørtz Hougaard, medlem af selskabets bestyrelse
Over sommeren og efteråret i 2024 kunne man opleve særudstillingen Blicher og Herregårdene på Museum Silkeborg Blicheregnen. Særudstillingen var en del af fejringen af 200-året for St. St. Blichers første novelle, ”Brudstykker af en Landsbydegns Dagbog”, som Blicher skrev, mens han var præst i Thorning og boede i præstegården, som lå, hvor museet ligger i dag. I anledning af 200-året kigger afdelingsleder og museumsinspektør Marianne Gjørtz Hougaard nærmere på novellen i artiklen ”Blicher og Brudstykker af en Landsbydegns Dagbog”, som første gang blev publiceret i Museum Silkeborgs årsskrift. Særudstillingen inddrog flere af Blichers herregårdsnoveller, som alle foregik på herregårdene på Blicheregnen og viste ikke bare bredden i Blichers forfatterskab, men antydede også hans holdning til livet på herregårdene.
Linket til siden er: https://blicherselskabet.dk/?p=3117



