År 2025

Generalforsamling 27. april 2025 på Herningsholm

Dirigent: Finn Nielsen

Beretning: Bestyrelsens skriftlige beretning var udsendt den 13. marts til medlemmerne via mail. Formanden Peder Porse kom i sin mundtlige beretning ind på dialekternes uddøen, og spørgsmålet om Blichers forfatterskab stadig siger noget nyt til nuværende generationer?

Årsfesten 2024 blev afviklet den 2. november 2024 i Simeons Kirkes Menighedslokaler i København.

Medlemstallet er faldende. De fleste medlemmer bor nu i Jylland. Derfor er det hensigten, at generalforsamlingerne fremover afholdes enten på Herningsholm, Blicheregnens Museum i Thorning eller i Malvinas Hus i Spentrup. Årsfesten vil dog stadig blive afviklet i København. Trækfuglene genudgives i år i samarbejde med Johannes Larsen Museet i Kerteminde.

De afgående bestyrelsesmedlemmer blev takket for indsatsen.

Nyt æresmedlem: Den tidligere kasserer og sekretær for Blicher-Selskabet James Lerche blev meget fortjent udnævnt.

Årsregnskab 2024 blev godkendt: Regnskabet blev forelagt af Torben Høegh Rask og udviste et positivt resultat på 2.444 kr. Egenkapitalen var ultimo 2024 på 25.365 kr.

Valg til bestyrelsen: Genvalg af Jesper Meyer Christensen, Marianne Gjørtz Hougaard. Nyvalg af Jørgen Løvstad og Mads Nordholt. Siddende er Peder Porse, Torben Høegh Rask, Per Vibskov Nielsen. Valg af suppleanter: Ulla Weinreich. Valg af ekstern revisor: Bente Stenholt Sørensen.

Dorrit Færk Møller, James Lerche, Mads Jacob Iversen og Peter Ulvsgaard trådte ud af bestyrelsen.

Program: Forårsmødet blev indledt med oplæg af tidligere museumsleder Ulla Thyrring, som fortalte om Herningsholm, Blichersamlingen og Blichermuseets historie. Herefter fulgte selve generalforsamlingen, hvorefter Jørgen Purup Knudsen fra Aakjærselskabets dialektgruppe fortalte om ”Oversættelse af jyske klassikere”. Problemer, betænkeligheder, fordele. Der fulgte en snak om Blicher og Aakjær, og spørgsmålet om, hvad man egentlig tør oversætte.

Præsentation af genudgivelsen af Trækfuglene

Genudgivelsen blev præsenteret på to medlemsmøder i Malvinas Hus i Spentrup den 25. juni og på Blicheregnens Museum i Thorning den 26. juni, hvor formanden Peder Porse fortalte om arbejdet med genoptrykket, der var sket med støtte fra fonde i samarbejde med Johannes Larsen Museet i Kerteminde.

Årsfest: Søndag den 12. oktober 2025 i Sankt Johannes Kirken på Nørrebro i København.

Årsfesten blev indledt med en festgudstjeneste ved provst Per Vibskov Nielsen og som prædikant Blicher-Selskabets næstformand pastor Jørgen Løvstad.

Blicherprismodtager Nikolaj Zeuthen

Herefter fulgte selve årsfesten med motivering af lektor Mads Nordholt og tildeling af Blicherprisen 2025 ved formand Peder Porse til digter og sognepræst Nikolaj Zeuthen.  

Nikolaj Zeuthen takkede og kvitterede med at synge ”Sig nærmer tiden, da jeg må væk” samt oplæsning af sit værk ”En vandretur”. Efter pausen med et glas vin gav Nikolaj Zeuthen og hans band ”Skammens Vogn” flere numre blandt andet ”Blichersangen”. Der blev under årsfesten sunget tre Blichersangen akkompagneret ved pianist Bente Harbo.

Selskabets tidligere formand Erik Harbo fortalte om oversættelsen af syv af Blichers noveller til japansk, som var blevet udgiver i Japan eftersommeren 2025.

Artikler og foredrag:

Udgivelser:

Arrangementer på Blicherstederne:

Mindeord: